Ibrahimoviç akuzon trajnerin e Suedisë për racizëm: Shkatërroi çfarë u ndërtua për 20 vite

Shpërthejnë polemika të rënda në Suedi rreth ekipit kombëtar dhe ai që i krijon është i zakonshmi Zlatan Ibrahimoviç, edhe pse nuk vesh fanellën e përfaqësueses që nga viti 2016. Sulmuesi suedez akuzoi trajnerin Jan Anderson se ka bërë zgjedhje të cilat bazohen mbi origjinën, duke mos përfshirë fëmijët e emigrantëve.

“Grumbullimi i parë, çfarë ndodhi? Sa lojtarë përfshiu me origjinë nga vende të tjera? Asnjë. E pyetën dhe u ankuan. Pastaj thërriti disa me origjinë nga vende të tjera për të qenë politikisht korrekt”, ishin fjalët e Ibrahimoviç. Sulmuesi akuzoi trajnerin se kishte prishur “atë që ndërtova në 20 vite” duke thënë se përfaqësuesja kishte treguar më së miri Suedinë, e cila është një vend multietnik me 20% të popullsisë me origjinë nga vende të terja.

Sipas Ibrahimoviç, ishte e padrejtë që t’u jepej mundësia veteranëve si Berg e Grankvist e jo të rinjve, vetëm sepse ishin me origjina nga vende të terja. Deklaratat kanë tensionuar atmosferën dhe i pari që reagoi ishte vetë trajneri Anderson.

“Më trishtoi dhe më zhgënjeu shumë që një lojtar i vjetër i kombëtares e thotë këtë. Më dhembën shumë ato fjalë. Nuk ka asnjë gjë të vërtetë në ato fjalë, nuk shoh origjinën e lojtarëve”, tha trajneri i cili deklaroi se kishte 3 vite që nuk komunikonte me Ibrahimoviç. Në krah të tij kanë dalë edhe lojtarë si Kuaison, i cili ka të ëmën me origjinë nga Gana.

Por Abe Khalil, futbollisti i cili luante me U21 të Suedisë kur fituan Europianin e kësaj grupmoshe në vitin 2015, mbështet idenë e Ibrahiomoviç. “Kam folur me shumë lojtarë të kombëtares dhe të gjithë janë të një mendimi që Zlatan ka të drejtë”, tha futbollisti i Kasëmpasha në Turqi. Ai argumento se ishte e çuditshme që trajneri nuk e kishte telefonuar asnjëherë apo grumbulluar, duke llogaritur se luante prej shumë vitesh në kampionatin turk që është më cilësor se ai suedez. /vipsport.al/

'; } ?>
Döşemealtı araç kiralama pursaklar evden eve nakliyat

Office Lizenz Kaufen Windows 10 pro lizenz kaufen Office 2019 Lizenz Office 365 lizenz kaufen Windows 10 Home lizenz kaufen Office 2016 lizenz kaufen office lisans satın al office 2019 satın al