Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Gjimshiti: Do na mungojë kapiteni, vetëbesimin te Atalanta dua ta përcjell në Kombëtare

Në konferencën për shtyp në kuadër të ndeshjes kualifikuese ndaj Turqisë më datë 11 tetor, mbrojtësi i Kombëtares, Berat Gjimshiti është shprehur i vjen keq për dëmtimin e Hysajt dhe shkodrani do t’i mungojë pasi është kapiteni. Ndërkohë, theksoi se vetëbesimin dhe eksperiencën e fituar me Atalantën ta përcjelli në Kombëtare.

“Dy ndeshje të vështira, sidomos e para ndaj Turqisë. Besoj se në ndeshjen e parë këtu kemi luajtur mirë, por do shkojmë atje të japim maksimumin. Për Hysajn më vjen keq, është i nevojshëm për ne . Është dhe kapiteni dhe do të na mungojë. Jam më shumë se pesë viteve që jam këtu, kam pasur edhe unë eksperienca të këqija. Do të mungojë eksperienca e të tjerëve. Do të marr përgjegjësi më të madhe.

U pa edhe në ndeshjen e fundit se në Kombëtare ka ndryshuar diçka. Jemi më të sigurt, mendoj se jemi mirë me sistemin e ri të trajnerit Reja. Mund të them që është një moment i bukur me Atalantën dhe fiton më shumë vetëbesim. Shpresoj që eksperiencën dhe vetëbesimin te Atalanta ta përcjell në Kombëtare”, u shpreh Gjimshiti.