Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO / Turqi-Shqipëri, në fushë luajnë 126 milionë euro. Kuqezinjtë kanë lojtarin më të shtrenjtë

Turqia dhe Shqipëria zbresin në fushën e lojës në “Ulker Stadium” në një duel që në letër sheh favoritë vendasit, të cilët vlerësohen si një ekip më i mirë edhe nga përbërja që do të hedhin nga minuta e parë në fushë dy trajnerët, Senjol Gynesh dhe Edi Reja.

Duke marrë për bazë formacionet e mundshme që pritet të zbresin në fushë, rezulton se Gynesh do aktivizojë një 11-she që kushton 91,75 milionë euro, ndërsa kuqezinjtë paraqiten në fushë me një skuadër ku vlera e përgjithshme është 35 milionë euro. Kjo, sipas vlerësimeve të portalit të njohur për merkaton e futbollistëve, “Transfermarkt”.

Në radhët e vendasve, Hakan Çalhanollu është lojtari më i kushtueshëm sipas portalit në fjalë, me futbollistin e Milanit që vlerësohet 18 milionë euro. Më pas është Çelik i cili vlen 17 milionë euro, ndërsa Demiral e Tosun nga 15 milionë euro.

Shqipëria nga ana e saj, ka si lojtarin më të vlefshëm në rreshtim Thomas Strakoshën, i cili sipas “Transfermarkt” vlen 20 milionë euro dhe është në teori futbollisti më i kushtueshëm mes dy 11-sheve që do të zbresin në fushën e lojës nga minuta e pare. Më pas e ka radhën një tjetër futbollist që aktivizohet në Itali, Berat Gjimshiti, i cili kushton 7,5 milionë euro.

Në podium është edhe Rei Manaj, vlera e të cilit përllogaritet 1,5 milionë euro, ndërsa pjesa tjetër e futbollistëve të rreshtimit të mundshëm kuqezi kushtojnë 1 milionë euro apo më pak, për të mbërritur deri te Sokol Çikalleshi. Sulmuesi më në formë i përfaqësueses, është ai që teorikisht ka vlerën më të ulët mes titullarëve sipas portalit të njohur, vetëm 500 mijë euro. /E.Kuka/vipsport.al/