Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO / Rivalitet si asnjëherë në dy dekadat e fundit në Superiore. Kurrë kaq pak pikë për kryesuesen

Katër skuadra që ndajnë kreun e renditjes, tre të tjera që i ndjekin brenda 2 pikëve diferencë. Ky është bilanci i çuditshëm i Kategorisë Superiore të këtij sezoni i cili për shkak të hapave të gabuar të skuadrave pretendente, apo për meritë të ekipeve të cilat nuk i kishte llogaritur kush në garën për kreun, sheh një balancë të rrallë në kreun e tabelës së klasifikimit pas 7 javëve të para.

Kaq shumë skuadra në kryesim (4) me kaq pak pikë të regjistruara (12), është diçka që nuk ka ndodhur asnjëherë në dy dekadat e mëparshme në këtë pikë të sezonit. Në një hulumtim të Vip Sport rezulton se rasti që i afrohet më shumë është ai i sezonit 2014-2015, kur kryesonte Kukësi me 13 pikë dhe asokohe ndiqej nga Flamurtari, Tirana e Partizani me 12, Skënderbeu me 11 e Laçi me 10. Ai ka qenë një ndër kampionatet më të luftuar të Superiores, ku në fund të dy fazave të para kishte vetëm 3 pikë diferencë mes vendit të parë dhe vendit të katërt, ndërsa titullin e fitoi Skënderbeu me 10 pikë distancë nga Laçi i vendit të pestë.

Ndërkohë, ka pasur edhe kampionate të tjera ku pas 7 javësh, kishte më shumë se një skuadër në kryesim. Ka ndodhur në edicionin 2005-2006 me Besën e Elbasanin, në 2003-2004 me Partizanin dhe Teutën apo edhe në 1999-2000 me Teutën dhe Tomorin.

Vetëm në një rast në dy dekadat e kaluara, ka pasur një skuadër e cila e ka filluar në mënyrë perfekte kampionatin me 7 fitore në po aq ndeshje të luajtura. Ajo ishte Tirana e edicionit 2004-2005, e cila pikët e para i la pikërisht në javën e 8. /vipsport.al/