Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO / Reja bën vetëm një ndryshim të detyruar, trajneri ka gati planin për Turqinë

Trajneri i përfaqësueses shqiptare, Edi Reja, ka bërë gati planin për të përballuar Turqinë në Stamboll dhe me sa duket, ai do t’u besojë gjerësisht futbollistëve të cilët ka hedhur në fushën e lojës që nag minuat e parë në ndeshjen ndaj Islandës ku kuqezinjtë fituan 4-2.

Siç është shprehur trajneri, ekipi është në rrugën e duhur dhe nëse do të bëjë gjatë 90 minutave lojën pozitive që shfaqi me fragmente ndaj Islandës, do të arrijë të marrë rezultat ndaj Turqisë.

Kështu, në mbrojtje i është besuar përsëri Dermakut në qendër me Gjimshitin e Ismajlin nga krahët, në treshen e tërhequr. Më të hapur, në rolin e mbrojtësve-mesfushorë, do të jenë Lenjani nga e majta dhe Roshi nga e djathta. Ky i fundit pritet të jetë më ofensiv, ndaj Ismajli do të ketë detyrën e vështirë që të mbulojë hapësirat edhe për të, ashtu si mesfushorët.

Treshja e qendrës së mesfushës është e konsoliduar me Gjasulën, Baren e Memushajn, ndërsa edhe në sulm nuk ka ndryshime me Manajn e Çikalleshin. Tekniku mendon se ky rreshtim është ai më i mirë i mundshëm për momentin, duke llogaritur mungesën e Hysajt, i cili është i vetmi lojtar i ndryshuar në krahasim me sfidën e muajit të kaluar. /vipsport.al/