Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO/ Hysaj nuk i qëndron larg Kombëtares, “bashkohet” me kuqezinjtë në Turqi

Elseid Hysaj ishte një nga të grumbulluarit për ndeshjet ndaj Turqisë dhe Moldavisë e me shumë gjasa do të ishte titullar e do të mbante edhe shiritin e kapitenit në krah. Megjithatë, një dëmtim i pësuar pak ditë më parë në ndeshjen mes Napolit dhe Torinos, e detyroi mbrojtësin shkodran t’i thotë “jo” Kombëtares.

Vendin e tij e zuri mbrojtësi tjetër, Hysen Memolla dhe natyrisht që mungesa e shkodranit është një humbje e madhe për kuqezinjtë duke parë edhe rëndësinë që ai ka në fushë dhe jashtë saj. Megjithëse jo në fushë, mbështetja e Hysajt duket se nuk do të mungojë pasi zv. kapiteni ka zgjedhur ta mbështesë nga afër skuadrën.

Së fundmi, ai së bashku me familjen ka shkuar në Turqi dhe ka përfituar nga ky pushim që të kalojë disa ditë pushimesh në Stamboll. Me shumë mundësi, Hysaj do të jetë nesër në stadium për të ndjekur nga afër skuadrën tonë Kombëtare në testin më të rëndësishëm të eliminatoreve. /Erjon Allaraj-VipSport.al/