Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO / Federata turke bën dhuratë fanella për Dukën dhe… Gjicin

Darka zyrtare para ndeshjes mes Turqisë dhe Shqipërisë kishte disa të ftuar të veçantë nga pala shqiptare dhe kjo dallohet qartë nga përbërja e dhuratave që vendasit kanë përgatitur për “miqtë”.

Siç është traditë, delegacionet nga të dy skuadrat takohen para ndeshjeve për të shkëmbyer dhuratat simbolike mes tyre. Këtë herë, dhuratat e palës turke kishin në përbërje edhe fanella të personalizuara për grupin shqiptar në këtë darkë të veçantë dhe aty bie në sy faksit se një fanellë ishte e personalizuar edhe për presidentin e Kukësit, Safet Gjici.

Ky i fundit duket se është përfshirë në protokollin e darkës nga ana e FSHF-së dhe ka qenë pjesë e delegacionit zyrtar në këtë eveniment simbolik mes dy Federatave. Gjici është një ndjekës i rregullt i ndeshjeve të përfaqësueses dhe ashtu si shumë presidentë të tjerë klubesh të Superiores, udhëton shpesh me avionin e kombëtares në vendet ku luajnë ato. /vipsport.al/