Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

EURO 2020 / Njihet ekipi i parë i kualifikuar falë goleadës, Holanda eviton turpin me përmbysje

Belgjika është skuadra e parë që kualifikohet në Euro 2020. Skuadra e cila mbylli në vend të tretë Botërorin 2018, ka mundur sot me një goleadë San Marinon duke siguruar suksesin e 7 në po aq ndeshje të luajtura në grupin e saj. Vetëm Rusia po mundohet të mbajë ritmin, duke e ndjekur me 3 pikë më pak pas fitores së thellë 4-0 ndaj Skocisë dhe është një fitore larg kualifikimit në Europian.

Holanda thuajse shkatërroi shanset e saj për Europianin, pasi pak minuta para fundit të ndeshjes e pa veten në disavantazh para Irlandës së Veriut dhe jashtë zonës së kualifikimit, pasi Magenis gjeti rrjetën për miqtë. Por Depaj barazoi shifrat e më pas De Jong e në fund përsëri Depaj vulosën suksesin 3-1 me përmbysje që barazoi 3 skuadra në kuotën e 12 pikëve.

Kroacia hodhi një hap të rëndësishëm drejt kualifikimit me suksesin 3-0 ndaj Hungarisë, ndërsa Sllovakia u ndal nga Uellsi që mbetet në garë për kualifikimin në ndeshjet e mbetura.

Polonia e udhëhequr nga i zakonshmi Levandovski mori fitoren e pritshme ndaj Letonisë. Por në Grupin G, ajo që tërheq më shumë është kthimi në garë i Maqedonisë së Veriut, që është tashmë vetëm 2 pikë larg vendit të dytë në grup. /vipsport.al/

REZULTATET 

GRUPI C
Kazakistan-Qipro 1-2

34′ Jerlanov / 73′ Sotiru, 84′ Ianou
Holandë-Irlandë e Veriut 3-1
80′, 90’+4′ Depaj, 90’+2′ De Jong / 76′ Magenis

GRUPI E
Kroaci-Hungari 3-0
5′ Modric, 24′, 42′ Petkovic
Sllovaki-Uells 1-1
53′ Kucka / 25′ Mur

GRUPI G
Letoni-Poloni 0-3
9′, 13′, 76′ Levandovski
Austri-Izrael 3-1
41′ Lazaro, 56′ Hintereger, 88′ Sabitzer / 34′ Zahavi
Maqedoni e Veriut-Slloveni 2-1
50′, 68′ Elmas / 90’+5′ (p) Ilicic

GRUPI I
Bjellorusi-Estoni 0-0 
Belgjikë-San Marino 9-0
28′, 41′ Lukaku, 31′ Çadli, 35′ (ag) Brolli, 43′ Alderueireld, 45’+2′ Tielemans, 79′ Benteke, 84′ (p) Versheren, 90′ Kastanj
Rusi-Skoci 4-0
57′, 70′ Dzhyba, 60′ Ozdoev, 84′ Golovin