Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Edi Reja ndryshon programin për Kombëtaren, futbollistët “i shpëtojnë” seancës stërvitore

Kombëtarja shqiptare ndodhet e grumbulluar në Durrës, aty ku në kompleksin “Tropikal” po zhvillojnë përgatitjet për ndeshjet ndaj Turqisë dhe Moldavisë. Kuqezinjtë synojnë që të marrin rezultate pozitive në këto dy takime, duke shpresuar për të prerë një biletë për në finalet e Europianit të vitit të ardhshëm.

Këto ditë, kuqezinjtë kanë zhvilluar nga dy seanca stërvitore në ditë ndërkohë që trajneri Edi Reja ka bërë një ndryshim ditën e sotme. Paradite, nuk do të ketë seancë stërvitore por një analizë nga tekniku i Kombëtares dhe ndihmësit e tij së bashku me futbollistët.

Skuadra do të dalë në stërvitje vetëm pasdite në kompleksin “Tropikal”, ndërkohë që pritet që nesër të udhëtojë në drejtim të Turqisë ku edhe do të zhvillojë stërvitjen e fundit para ndeshjes me kombëtaren turke që luhet të premten. /Erjon Allaraj-VipSport.al/