Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

E zbulon pronari i Larisës: Kaçen nuk e donte trajneri, mendoi se mund të krijonte probleme

Ergys Kaçe po rezulton një nga lëvizjet më të goditura për skuadrën e AEL Larisës në kampionatin grek të futbollit, pasi bashkë me Amr Uarda, futbollistin tjetër të huazuar nga PAOK, po ndihmojnë këtë skuadër që të qëndrojë larg fundit e të ketë pretendime edhe për të arritur zonën e Europës. Por fillimisht, afrimi i dy lojtarëve nuk është parë me sy të mirë nga trajneri Mikalis Grigoruiou, i cili ishte kundër.

Vetë pronari i klubit, Aleksis Kuglas, në një intervistë të dhënë në Greqi, ka shpjeguar si ishte situata dhe se kishte qenë një fitore personale për të paraqitja e mirë e dy lojtarëve që në fillim.

“Paraqitja e Uarda dhe Kaçes me fanellën e AEL është një kënaqësi personale, pasi z. Grigoriu nuk i dëshironte. Ai mendonte se do të ishin indiferentë si lojtarë të huazuar dhe do të krijonin probleme në dhomat e zhveshjeve.

Por jo vetëm ata nuk kanë krijuar as problemin më të vogël, por në të kundërtën kanë krijuar një grup të shkëlqyer dhe për shkak se tani kemi më shumë alternativa, ka konkurrencë të madhe në ekip”, vlerësoi ai kontributin edhe jashtë fushës së lojës që jepte mesfushori shqiptar dhe ai egjiptian në radhët e ekipit të tij. /vipsport.al/