Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

E sulmoi për çështje financash, Aubamejang i përgjigjet drejtorit të Dortmundit: Je një kloun, e mban mend Dembelen?

Ditët e fundit është hapur një polemikë mes Pierre Emerik Aubamejang dhe drejtorit të Dortmund, Hans Hoakim Vatzke. Drejtori i verdhezinjve ka thumbuar gabonezin për largimin nga gjermanët, teksa është shprehur se sulmuesi po bën mirë te Arsenali dhe se duhet të jetë i kënaqur kur i hedh sytë nga llogaria e tij bankare.

Por, të martën dhe të mërkurën duhet ta shohë Champions League nga televizori në shtëpi, dhe kjo me siguri e trishton. Por, përgjigja e Aubamejang nuk ka vonuar, ndërsa lojtari thekson se nëse bëhet fjalë për paratë, atëherë është drejtori i Dortmundit që mendon më shumë për to.

“ Është më mirë për ty fakti që nuk fola asnjëherë për arsyen e vërtetë pse u largova nga Dortmundi. Zoti Vatzke je një kloun. Më kujtohet kur the se nuk do ta shesim Dembelen, por më pas pe më shumë se 100 milionë dhe ishe i pari që pranove lekët. Mos fol për para të lutem. Më le të qetë të lutem”, ishin fjalët e Aubamejang.

/Egi Çabeli-VipSport.al/