Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Drejtori i Dortmund zbulon se telefonoi Klop për t’u rikthyer, përgjigjja e gjermanit ishte epike

Jurgen Klop ka kaluar disa nga vitet e tija më të mira në karrierë gjatë kohës që drejtonte Borusia Dortmund. Tekniku gjerman u largua nga pas shtatë viteve nga verdhezinjtë për të marrë drejtimin e Liverpulit, më të cilët triumfoi edhe në Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar. Por, ndryshe nga Klop, i cili pati sukses edhe pas Dortmundit, klubi ka vuajtur të gjejë trajnerin e duhur për të mposhtur konkurrencën e Bajern Mynih në kampionat. Kanë qenë të shumta ata të cilët janë provuar pas Klop, por nuk ia kanë dalë. Ndërkohë, në vitin e kaluar, drejtori i Dortmund Vatzke rrëfen se kërkoi nga Klop që të rikthehej.

Klop, ndërkohë në momentin kur u telefonua nga Vatzke, sapo kishte dërguar Liverpulin në finalen e Champions League dhe ishte në avion. Përgjigja e tij ishte nga ato karakteristike të tipit të tij. “ Më ra zilja e telefonit nga Vatzke dhe isha në avion. “ Jurgen duhet të kthehesh”. Mendova se po bënte shaka. A je çmendur?  Ke qenë duke pirë? Si të erdhi kjo ide? Kam akoma edhe disa vite me Liverpulin”, ishin fjalët e gjermanit.

“ E dija që Klop do të përmbushte kontratën e tij deri në fund. Jurgen gjithnjë i ka respektuar kontratat e tij. Por, doja një rrugëtim të ri për Borusian dhe të paktën doja që Klop ta konsideronte si mundësi. Nuk do t’ia falja vetes nëse nuk do ta kisha pyetur në atë moment”, u shpreh Vatzke.

/Egi Çabeli-VipSport.al/