Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

De Biazi takon drejtues të Sampdorias, rivali i tij më i madh është ish-trajneri i Milanit

Sampdoria është ende në kërkim të trajnerit ri teksa drejtuesit po marrin kohë për të bërë vlerësimet dhe zgjedhjen e duhur. Duket se kandidatët janë ngushtuar në dy. I pari në listë është ish-trajneri i Shqipërisë, Xhani De Biazi. Ndërsa, një alternativë konkrete mbetet edhe ish-tekniku i Milanit, Xhenaro Gatuzo. Për momentin në avantazh duket De Biazi, kjo edhe sepse tekniku është takuar personalisht me drejtorin sportiv dhe skautin e Sampdorias.

Vetë De Biazi është shprehur se ishte thjesht një takim mes miqsh dhe se asnjë nuk duhet të nxitohet të dalë në konkluzione. “ Kemi pasur një drekë mes miqsh dhe për të folur për punë. Jemi miq prej vitesh. Mos thoni që do të jem trajneri i ardhshëm i Sampdorias sepse nuk do të ishte konkrete.

Shoqëria po bën vlerësimet dhe po merr në konsideratë disa kandidatura, duke përfshirë edhe veten. Një fakt që më bën krenar”, u shpreh De Biazi. Nga ana tjetër, presidenti Ferrero preferon Gatuzon në krye, megjithatë tekniku nuk duket i bindur për projektin dhe ditën e sotme pritet një përgjige nga ana e tij. /Egi Çabeli-VipSport.al/