Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Daja zbulon dëmtimin e rëndë të Muzakës: Po rikuperojmë shumë, më mirë të fitosh në këtë mënyrë

Trajneri i Skënderbeut, Ilir Daja në prononcimin pas ndeshjes për Supersport është shprehur se mesfushori Muzaka do të mungojë për të paktën një muaj pas dëmtimit të pësuar, ndërsa shtoi se ekipi duhet të jetë me këmbë në tokë pasi nuk ka ndeshje të lehta.

“U ndje rezultati negativ ndaj Vllaznisë dhe nuk ishim të qartë. Kisha ndeshje të improvizuar dhe kaluam Ditën mbrapa. Hodha dy lojtarë që kanë prezantimin e parë si Vangjeli që e përgëzoj dhe Ndeki. Ishin rezultativ në pozicionet e tyre por kjo fitore na jep qetësi. Të gjitha këto defekte sidomos në qarkullimin e topit, kemi mundësi t’i rikuperojmë.

Kemi dëmtimin e Muzakës që është i rëndë dhe mësohet nesër por besoj se për 1 muaj nuk do ta kemi gati. Kemi edhe futbollistë që nuk mësohen me manovrën e Skënderbeut. Kemi përdorur potencialin që kishim. Kishim 3-4 sulmues me Gripshin në pozicion të ri dhe Krasniqin në krahun e majtë. Besoj se kemi kohën e duhur që të rregullojmë gjërat që në këto 7 javë ishin jo pozitive.

Jemi një Skënderbe në ndërtim pasi problemet që kishim e shohim renditjen nga poshtë lart. Duhet të jemi me këmbë në tokë pasi siç po shihet nuk ka ndeshje të lehta dhe diferenca përjashto 2-3 ekipe. Të tjerat janë që në çdo ndeshje mund të fitosh dhe në çdo të pësosh.

Goditjet në portë janë statistikë që duhen vlerësuar por dua të them që Luftëtari ishte i ngjeshur dhe me ekuilibër. Kishim mungesë iniciative nga Gripshi dhe Muzaka që nuk goditën. Më mirë të fitosh me këtë statistikë sesa të humbësh e barazosh me shumë raste.

Ekipi nuk ka dinamikë për të kaluar nga sulmi në mbrojtje por me lojtarë si Muzaka që mungojnë është problem. Do t’i jap hapësirë të rinjve”, tha Daja.