Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Daja: Skënderbeu ka shfaqur oscilacione, duhet të dalim pak nga tradita sulmuese

Skënderbeu do të luajë nesër me Luftëtarin në Korçë, në një sfidë ku korçarët do të kërkojnë marrjen e 3 pikëve dhe rikthimin te fitorja pas asaj disfate në Shkodër në fundjavën e shkuar.  Në konferencën e sotme për shtyp,. Trajneri Ilir Daja foli për ndeshjen e radhës, por edhe për gjendjen e Skënderbeut para sfidës me Luftëtarin…“Në këto 6 javë ne kemi shfaqur shumë oshilacione, pasi kemi bërë mjaft mirë ndaj kundërshtarëve të fortë edhe kur kemi humbur, si ndaj Tiranës, por na ka munguar motivimi në ndeshjet jo të forta. Këtë detaj e kemi analizuar mjaft mirë dhe duke filluar nga unë i pari, gjithsecili ka marrë përgjegjësitë e tij. Tani shpresoj të luajmë si ekip dhe të zbatojmë detyrat që marrim në stërvitje”,-tha trajneri Daja fillimisht.

Formacioni

Në lidhje me formacionin e sfidës ndaj bluzinjve, Daja shtoi se: “Për ndeshjen e radhës nuk kemi në dispozicion dy qendërmbrojtësit, si Pollozhani i pezulluar ashtu edhe Turtulli i dëmtuar. Do të shohim se cili do të luajë, por do të kemi edhe lëvizje në pozicione. Nuk mund të them kush do luajë, por pas seancës së fundit do të vendosim. Kuptohet kryesisht do të jenë lojtarët që bënë pushim gjatë ndeshjes së Kupës në mesjavë”.

Ecuria

“Skënderbeu ka 9 pikë, pra dy pikë më pak sesa ekipi që kryeson. Kjo do të thotë që vërtetë nuk kemi bërë shumë mirë, por edhe keq jo. Kemi pasur momente ku kemi gabuar vetë, si ndaj Vllaznisë, por edhe Bylisit. Me këtë sistemin 3-pikësh unë mendoj se është më mirë të rrezikosh dhe të tentosh fitoren, sesa të luash për barazim. Unë drejtoj një ekip me emër shumë të madh në vitet e fundit dhe për këtë arsye, nuk mund të luajmë mbrapa, pasi këtë nuk e pranojnë as tifozët, por as unë si trajner. Megjithatë duke parë se po pësojmë shpesh, do të na duhet të zbresim pak më shumë poshtë, që të mbyllim hapësirat, derisa të përmirësojmë manovrat në mbrojtje”.

Të rinjtë

“Kemi shumë lojtarë të rinj, që veshin një fanellë të rëndë dhe duhet t’i suportojmë që të përshtaten sa më shpejt, e t’i inkurajojmë pas gabimeve. Ajo që më shqetëson, është se futbollistët që duhet të mbajnë barrën, nuk janë akoma aty ku unë kam pritshmëritë për ta. Mungesat e shumta dhe sidomos ajo e kapitenit Muzaka, po peshojnë shumë gjatë këtyre javëve”,-tha duke mbyllur prononcimin e tij trajneri Ilir Daja që pret 3 pikët.

E.S./Vipsport.al/