Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Bëri postim pro luftës, shpërthejnë polemikat për mbrojtësin e Turqisë dhe Juventusit

Mbrojtësi i Juventusit dhe përfaqësueses turke, Merih Demiral, është përshirë në një polemikë në rrjetet sociale sa i përket një postimi që ka bërë pro luftës që sapo ka shpërthyer në rajon. Futbollisti i cili nesër pritet të luajë kundër Shqipërisë, ka postuar në Twitter një foto me një shkrim që duket se është por luftës.

“Paqe në shtëpi, paqe në Botë”, ishte shkrimi që shoqëronte një foto ku një ushtar i shtrëngonte duart një vajze të vogël. Këtu, lojtari me sa dukej po justifikonte ndërhyrjen ushtarake të Turqisë në Siri, në ofensivën ndaj kurdëve në atë që është titulluar “Operacioni Pranvera e Paqes”.

Jo të gjithë janë dakord me këtë vendim të Turqisë dhe në rrjetet sociale prej më shumë se 24 orësh kanë shpërthyer kritikat e kundërshtitë me këtë veprim të shtetit turk. Ndaj postimi i Demiral është mbushur me protesta ndaj këtij qëndrimi. Mes tyre ishte edhe ai i Klaudio Markizios, ish-mesfushorit bardhezi, i cili i referohej luftës mes Turqisë dhe kurdëve.

“Kurdët ishin heronjtë që mundën ISIS. Tani Erdogan pushton tokën e tyre, a mund të kthehemi në anën tjetër?”, ishin fjalët e ish-mesfushorit bardhezi si përgjigje ndaj futbollistit turk. /vipsport.al/