Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Barcelona shkarkon nga puna ish-portierin, u zu me Klaivert dhe nuk pranonte rregullat e klubit

Klubi i Barceionës ka bërë sot zyrtar vendimin për të shkarkuar nga detyra si trajner i të rinjve Viktor Valdes, ish-trajnerin e njohur të katalanasve i cili në dekadën e kaluar ishte titullar i padiskutueshëm i kësaj skuadre.

Valdes kishte marrë detyrën në verë me ekipin e 19-vjeçarëve por në klub nuk kanë pëlqyer se si ai po drejtonte të rinjtë e tyre, duke ndëshkuar shpesh për sjellje disiplinore të vogla lojtarët për t’i lënë jashtë grumbullimeve. “Bëma” më e fundit ishte një zënkë publike me Patrik Klaivert, drejtorin e akademisë dhe Zhordi Roura, ish-ndihmësin e Tito Vilanovës që është pjesë e stafit drejtues të La Masia.

Valdes nuk dëshironte që skuadra e tij të luante në të njëjtin sistem si luanin skuadrat e tjera të moshave të Barcelonës, të cilat aplikojnë të njëjtin rreshtim si ekipi i parë. Kjo solli në përplasje të dukshme të cilat u thelluan pas me humbjen thellë 5-1 të katalanasve në UEFA Youth League ndaj Interit.

Gjithsesi, Valdes pritet që shumë shpejt të nisë një karrierë të re përkrah Çavi në Katar, pasi ish-mesfushori e do në stafin e tij. /vipsport.al/