Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Zyrtare/ Migjen Basha firmos me skuadrën e re, bashkohet me ish-ekipin e Berishës

Migjen Basha shkëputi pak ditë më parë bashkëpunimin e tij me Arisin në kampionatin grek dhe tashmë ka nisur një aventurë të re. Mesfushori që vetëm pak ditë më parë u tërhoq nga Kombëtarja, ka vendosur të largohet nga “kontinenti i vjetër” për të nisur një aventurë të re në kampionatin australian.

Basha është zyrtarizuar mëngjesin e sotëm me skuadrën e Melburn Viktorit në Australi, skuadër kjo që çdo sezon synon titullin kampion. Pak kohë më parë, ishte Besart Berisha pjesë e kësaj skuadre, duke lënë jo pak gjurmë me golat dhe asistet për shokët e skuadrës e duke fituar trofe të shumtë.

Të njëjtën ecuri, synon edhe Migjen Basha i cili në kampionatin grek nuk kishte një aventurë shumë pozitive. Basha u la në stol ndeshjet e fundit, gjë e cila e detyroi të largohet. Pak kohë më parë, emri i tij u përfol edhe në Kategorinë Superiore por gjithçka mbeti vetëm në kuadrin e spekulimeve. /Erjon Allaraj-VipSport.al/