Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Zeqiri: Tiranën e shoh në rrugën e duhur, këto javë përcaktohen skuadrat pretendente

Tirana arriti të shkëputet e vetme në krye të klasifikimit, duke përfituar edhe nga humbjet e Kukësit dhe Tiranës. Për ish-mesfushorin e Kukësit, Hair Zeqiri, Tirana është në rrugën e duhru për të shkuar drejt konfirmimin si pretendente. Në emisionin “Procesi Sportiv”, ai u shpreh se për 6 javë, përcaktohet pretendentët ndërsa mbijetesa do ende kohë.

“Tirana vjen pas shumë oshilacioneve dhe mendoj se 6 javët e para përcaktohen vetëm pretendentët për titull dhe për Europën, e jo ato që bien. Tirana është në rrugën e duhur dhe sa i përket merkatos dhe strategjisë, po shkon drejt garës për të qenë aty. Një emër si Tirana dhe me atë tifozeri, është një vlerë e shtuar.

Bylisi vjen nga Kategoria e Parë dhe habit me emrat e rinj, lojën e bukur dhe këtë vit pretendon të qëndrojë mes më të mirave. Si fillim po luan mirë dhe ka marrë rezultate dhe ka 7 pikë. Hidi është protagonist dhe është shtyllë kryesore si portier dhe si figurë për lojtarët e rinj”, tha Zeqiri. /VipSport.al/