Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Xherard i jep goditjen e fundit Grezdës: Nuk do të luajë më kurrë me Rejnxhërsin, të gjejë skuadër

Situata e Eros Grezdës në Skoci po përkeqësohet çdo ditë e më shumë dhe tashmë, në klub askush nuk duket se e do më. Pas përjashtimit nga skuadra e parë duke qenë se nuk ka bindur stafin, Grezdës iu dha besim nga trajneri i të rinjve, por edhe këtë besim ai e ka thyer duke pështyrë kundërshtarin në një ndeshje me ekipin e të rinjve.

Kjo sjellje, nuk ka aspak hije për një futbollist që u transferua me bujë e aq më tepër, që vesh fanellën e një klubi me histori siç është Rejnxhërsi. Trajneri Stiven Xherard ka mësuar gjithçka dhe tani duket se e ardhmja e Grezdës është e pamundur që të jetë në “Ibrox”. Legjenda e Liverpulit ka bërë me dije se Grezda nuk do të luajë më asnjëherë me fanellën e Rejnxhërs pasi sjellje të tilla, nuk mund të tolerohen.

“Grezdës i është thënë ballë për ballë gjithçka për situatën ku ndodhet. I kemi këshilluar që të provojë një aventurë të re për veten e tij dhe të ketë mundësi për të luajtur dhe këtë, ai e di mirë. Jemi munduar të jemi të respektueshëm duke i dhënë minuta me skuadrat e të rinjve, në mënyrë që të jetë në formë pasi në botë ka shumë vende ku merkatoja është ende e hapur.

Megjithatë, me këto sjellje ti nuk e përfaqëson më klubin në asnjë nivel. Duke u sjellë kështu, nuk mund të kesh më fanellën e Rejnxhërsit dhe për këtë do të merren masa disiplinore. Do të ulem me të ballë për ballë dhe të marr versionin e tij për këtë histori. Kam dëgjuar një version dhe e dimë se çfarë ka ndodhur atë ndeshje. Është diçka që nuk më bën të lumtur. Nëse ai është realisht fajtor, për të nuk do të ketë më vend në fushë”, u shpreh Xherard. /Erjon Allaraj-VipSport.al/