Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Valdet Rama nuk ka në plan të ndalet në Gjermani, realizon supergolin e radhës

Mpak muaj më parë, Kukësi afroi me bujë Valdet Ramën i cili shihej me jo pak skepticizëm, megjithatë arriti të tregonte në pak ndeshje se ishte një luks për futbollin shqiptar. Në merkaton e verës, Rama u largua drejt Gjermanisë duke firmosur me ekipin e Mepenit në Bundesligën e tretë gjermane.

Aventura e re, po i shkon më së miri Ramës i cili është kthyer në lojtarin më të rëndësishëm të skuadrës së tij. Së fundmi, Rama ka shënuar një tjetër gol me këtë fanellë dhe bëhet fjalë sërish për një supergol. Skuadra e tij u mund në ndeshjen ndaj Kikers me rezultatin 3-2.

Rama shënoi golin e parë për skuadrën e tij kur rezultati ishte 2-0. Ai mori një top në hyrje të zonës dhe pasi u shkëput në të djathtë, provoi një parabol duke parë edhe daljen e gabuar të portierit. Megjithatë, ky gol nuk ka mjaftuar për skuadrën e tij. /Erjon Allaraj-VipSport.al/