Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Talenti shkodran shkëlqen në Youth League, i jep fitoren Dinamo Zagrebit

Shkodra ka prodhuar dhe vazhdon të prodhojë talente nga dita në ditë dhe një prej tyre është edhe i riu Arif Amuli i cili ka spikatur me ekipet e moshave te Vllaznia. Amuli u transferua në kampionatin kroat dhe tashmë aktivizohet me skuadrën e të rinjve të Dinamo Zagrebit, ku natyrisht synim ka skuadrën e parë dhe pse jo më lart.

Në debutimin në UEFA Youth League, Amuli ka arritur të jetë vendimtar duke shënuar një gol mjaft të bukur në fitoren që skuadra e tij mori përballë italianëve të Atalantës. Amuli mori një pasim në hyrje të zonës dhe pas një driblimi të bukur, ka gjetur cepin e portës duke shënuar golin e fitores.

Dinamo Zagreb mori pikët e para në grupin e saj, ku kundërshtarë të tjerë ka edhe Mançester Sitin dhe Shakhtar Donjeskun. Ndeshjen e radhës, Dinamo e luan në transfertë përballë Mançester Sitit. /Erjon Allaraj-VipSport.al/