Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Shaland i nervozuar në fundin e pjesës së parë, por nuk harron të buzëqeshë para kamerave

Trajneri i Kosovës, Bernard Shaland, nuk ishte njeriu më i lumtur mbrëmë në fundin e pjesës së parë mes Anglisë dhe Kosovës. Dardanët pavarësisht një starti fantastik, duke kaluar në avantazh pa u mbushur ende një minutë lojë, pësuan në vazhdim plot pesë gola. Dy prej të cilëve erdhën brenda një minute, përkatësisht në të 45-tën dhe në minutën e parë shtesë.

Diçka që nervozi jashtë mase teknikun zviceran, i cili gjatë hyrjes për në dhomat e zhveshjes u pa nga kamerat duke ulëritur për episodet që ndodhën në fushë. Megjithatë, në momentin kur Shaland vuri re praninë e kameras, atëherë u zbut dhe nuk nguroi t’i dhuronte një buzëqeshje. Një veprim i cili është bërë viral, ndërsa qarkullon kudo në rrjetet sociale.

Shaland konfirmohet një karakter i veçantë, teksa edhe para pak ditëve u kthye në personazh pas toneve të larta në konferencën e shtypit ku i kërkonte futbollistëve të tij të tregoheshin të çmendur në fushë. /Egi Çabeli-VipSport.al/