Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO /Rekordi i radhës pas 4 golave nga Ronaldo, por CR7 vihet në ndjekje të objektivit të radhës

Kristiano Ronaldo nuk i njeh limitet. Portugezi është i ndërtuar për të thyer rekorde, në mënyrë që emri i tij të gjendet gjithnjë në majë. Nuk ka rëndësi mosha, apo kundërshtari që ka përballë. Synimi i vetëm i sulmuesit të Juventusit është të shënojë, dhe këtë di ta bëjë më së miri. Në çfarëdo lloj mënyre, mjafton që sfera të kalojë vijën fatale. Edhe në mbrëmjen e djeshme për kualifikueset e Euro 2020, CR7 shkëlqeu teksa shënoi katër gola përballë Lituanisë, në fitoren e të tijve me rezultatin 5-1.

Por, katër gola nuk mund të kalonin kaq kollaj. Falë tyre, Kristiano Ronaldo tashmë është golashënuesi më i mirë në historinë e kualifikueseve për europian. Luzitani para Lituanisë ishte në kuotën e 21 golave, ndërsa tashmë është ngjitur në shifrën e 25 golave duke lënë pas në këtë klasifikim një sulmues si Robi Kin, i cili kishte realizuar 23 gola.

Sakaq, tashmë Ronaldo ka mbërritur në kuotën e 93 realizimeve me Kombëtaren dhe është vënë në ndjekje të një tjetër rekordi, i cili në fakt dukej i pamundur për t’u thyer. Bëhet fjalë për rekordin e sulmuesit iranian, Ali Daei, i cili ka luajtur edhe me Bajernin e Mynihut. Ky futbollist ka shënuar 109 gola në 149 takime për Kombëtaren e tij. Është lojtari që ka shënuar më shumë me Kombëtaren. CR7 i është vënë pas këtij rekordi edhe pse nuk është e lehtë, megjithatë nëse vazhdon në këtë ritëm, asgjë nuk është e pamundur për 34-vjeçarin. /Egi Çabeli-VipSport.al/