Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Përfundon efekti i Nejmar, Brazili mposhtet në miqësore nga Peruja

Brazili është mposhtur në ndeshjen e fundit miqësore nga Peruja me rezultatin 0-1. Nëse në miqësoren e kaluar ishte Nejmar ai që mori vëmendjen me një gol dhe asist në rikthimin e tij pas dëmtimit dhe zërave të merkatos, këtë herë sulmuesi ishte ulur në stol.

Sa i përket ndeshjes, pesë herë kampionët e botës ishin më dominant në fushë, megjithatë në pjesën e parë nuk arritën të zhbllokonin shifrat. Ndërkohë, në fraksionin e dytë të lojës, trajneri Tite hodhi në fushë artilerinë e rëndë me Nejmar, Vinicius Xhunior dhe fantazistin e Milanit, Paketa.

Megjithatë, ylli i Brazilit nuk mundi të bënte diferencën dhe të udhëhiqte ekipin drejt triumfit. Madje, ndodhi e kundërta teksa pesë minuta para fundit të ndeshjes, Brazili u ndëshkua nga një goditje me kokë e Abraham. Koha për rikuperim ishte e shkurtër dhe ‘Seleçao’ pësoi disfatë në këtë miqësore. /Egi Çabeli-VipSport.al/