Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / Nga i padëshiruar bëhet hero, Cikalleshi shënon dhe lë në vend Selmanin

Sokol Cikalleshi po kalon një moment mjaft të mirë në karrierën e tij, duke qenë se është kthyer në një golashënues në ndeshjet e fundit. pas 3 golave të shënuar me fanellën kuqezi, Cikalleshi ka fituar edhe besimin e trajnerit të Akhisarsporit që tashmë e ka aktivizuar titullar edhe në kampionat.

Skuadra e tij, luante ndaj Menemensporit, skuadër te e cila aktivizohet Gentian Selmani. Sulmuesi kavajas ka arritur të gjejë rrugën e rrjetën në minutën e 85 të takimit, duke mposhtur portierin Selmani falë një penalltie.

Sulmuesi është treguar i saktë nga pika e bardhë duke i dhënë 3 pikë të rëndësishme skuadrës së tij. Kjo ishte ndeshja e parë në kampionat për Cikalleshin dhe njëkohësisht, goli i parë për këtë sezon të ri me skuadrën e tij në Ligën e Dytë turke. /Erjon Allaraj-VipSport.al/