Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Në Kukës vazhdojnë punimet e stadiumit, tifozët hedhin idenë: Le ta quajmë “Gramoz Palushi”

Kukësi duket se po kalon sezonin e fundit që do të luajë jashtë, duke qenë se punimet për stadiumin e ri vazhdojnë me intensitet të lartë. Makineritë e rënda kanë “pushtuar” stadiumin dhe kanë nisur nga puna për hedhjen e themeleve të stadiumit të ri, që pritet të plotësojë edhe kushtet e kërkuar nga UEFA për të zhvilluar ndeshjet e Europës.

Sakaq, në Kukës kanë hedhur edhe idenë që stadiumi i ri të mos quhet më “Zeqir Ymeri”, por kanë një ide të re në lidhje me emrin e stadiumit. Një nga faqet më të mëdha në “Facebook”, që shërben për promovimin e vlerave të qytetit verilindor, “Prodhuar në Kukës”, ka hedhur hipotezën që stadiumi i ri të quhet “Gramoz Palushi” në respekt të heroit që ndërroi jetë në 4 shtatorin e vitit 2004.

Tifozi kuqezi po festonte fitoren që Shqipëria kishte arritur të merrte ndaj Greqisë, kur tifozët grekë lanë të vdekur Palushin. Komentet në “Facebook” kanë qenë të shumta dhe kanë miratuar idenë për ta quajtur “Gramoz Palushi”. Tashmë, i mbetet presidencës dhe Bashkisë së Kukësit në dorë për të emëruar stadiumin e ri. /Erjon Allaraj-VipSport.al/