Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / Iu fikën dritat VAR-it, Gjimshiti ishte lojtari më i pafat i fundjavës në Serinë A

Berat Gjimshiti ka qenë futbollisti më i pafat i kësaj jave në Serinë A. Në ndeshjen e fituar nga Atalanta ndaj Xhenoas, ai ishte pjesëmarrës në episodin më të pafat të javës që për pak e ktheu në personazhin negativ të ditës për ekipin e tij.

Në minutën e 90, me rezultatin 1-0 për Atalantën, Kouame i Xhenoas u rrëzua në tokë në një përplasje më Gjimshitin. Gjyqtari bëri shenjë për penallti, edhe pse mbrojtësi shqiptar i shpjegoi me ngulm se nuk e kishte prekur kundërshtarin dhe kërkoi të shihej gjithçka me VAR. Problemi ishte se pamjet nuk mund të shiheshin me VAR, pasi një defekt në kabllot e energjisë, kishte lënë në terr sallën e monitorimit të kamerave në ato minuta.

Kësisoj, gjyqtari dhe personat në sallën e VAR nuk panë pamjet që do të kishin vërtetuar pafajësinë e Gjimshiti dhe u akordua penalltia e cila barazoi ndeshjen në minutën e 90. Për fatin e mirë të tij, Zapata arriti të shënonte përsëri pak çaste më vonë duke mbyllur ndeshjen me suksesin e Atalantës e duke lehtësuar mbrojtësin shqiptar. /vipsport.al/