Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / Gol si Maikon, talenti Doda shkëlqen në ringjalljen e Palermos së falimentuar

Dy shqiptarë janë kthyer në protagonistët kryesorë të këtij sezoni në Serinë D me fanellën e Palermos. Erdis Kraja dhe Masimiliano Doda po luajnë e shkëlqejnë me skuadrën e njohur italiane e cila është detyruar ta nisë gjithçka nga e para pasi falimentoi, pak muaj pasi ishte në garë për të shkuar në Serinë A.

Një projekt që u është besuar të rinjve dhe dy adoleshentët shqiptarë po e shfrytëzojnë më së miri këtë mundësi që u është dhënë duke luajtur rregullisht e shënuar në rrugëtimin që sheh sicilianët të kenë deri tani 3 fitore në po aq ndeshje të luajtura në kampionat. Kraja ishte ai që shënoi ndaj San Tomaso në javën e dytë të kampionatit në fitoren 3-2. Të dielën, ndaj Roçela, e kishte radhën Doda të dërgonte topin në rrjetë në suksesin 2-0 të skuadrës së tij.

Nuk ishte një gol dosido, pasi në mediat italiane është komentuar se ishte një aksion i ngjashëm me atë të famshëm të Maikon në Botërorin 2010. Mbrojtësi pa lëvizjen e portierit kundërshtar dhe me një gjuajtje të zgjuar, mes dy kundërshtarësh, dërgoi sferën në rrjetë nga një pozicion në dukje i pamundur.

Sigurisht, nuk mund të mungonin vlerësimet për të. “Mediagol”, portali i cili është pjesë e grupit editorial të “La Gazzetta Dello Sport”, e ka vlerësuar me notën 7 mbrojtësin shqiptar i cili ka qenë pjesë e përfaqësueseve U17 dhe U19 të Shqipërisë e prej kohësh pret ftesën edhe nga U21. “Një lojtar me cilësinë e shqiptarit në këtë rol nuk shihej prej kohësh në skuadër”, shkruan portali italian për mbrojtësin e djathtë. /vipsport.al/