Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Gafa e UEFA-s me autorin e golit, bëhen lëmsh me futbollistin shqiptar në Youth League

Përkrah Ligës së Kampionëve për ekipet e mëdha, në Europë luhen edhe ndeshjet e Championsit për skuadrat e të rinjve, e njohur si “UEFA Youth League”. Në fushë, ditën e djeshme ka zbritur Dinamo Zagrebi U19 që luajti përballë Atalantës U19.

Kroatët arritën të fitonin me rezultatin 1-0 dhe autor i golit sipas UEFA-s, ishte shkodrani Arif Amuli. Në fakt, ky është një gabim nga UEFA duke qenë se goli është shënuar nga Bernard Karrica, sulmuesi i skuadrës së të rinjve të Shqipërisë.

Amuli, në fakt nuk ka lidhje me kampionatin kroat duke qenë se ai aktivizohet në Shqipëri me skuadrën e të rinjve. Ai aktivizohet me Akademinë AAS dhe në fundjavë ishte në fushë në një ndeshje kundër Tiranës. Ndërkohë, Karrica luan si sulmues i majtë në pozicion natyral por mund të luajë edhe si i djathtë dhe mesfushor ofensiv. /Erjon Allaraj-VipSport.al/