VIDEO / Gafa amatorësh, Shpresat kapitullojnë pa kushte në shtëpi ndaj Austrisë

Përfaqësuesja Shpresa vazhdon të dështojë në mënyrë të bujshme nën drejtimin e Alban Bushit, duke koleksionuar rezultate zhgënjyese që nuk premtojnë aspak për të ardhmen e këtij grupi. Lojë pa ide që lihet në dorë të aftësive individuale të lojtarëve, por sidomos gafa amatorësh që tregojnë se ekipi vazhdon të mos futet në lojë i përgatitur e me përqendrimin e duhur.

Gjithçka dukej shumë qartë në ndeshjen e sotme përballë Austrisë. Kuqezinjtë e nisën me vrull me aksione individuale, por me dy goditjet e para pësuan dy gola shumë të evitueshëm, nëse mbrojtja do të kishte qenë më e vëmendshme dhe e pozicionuar ashtu siç duhet taktiksiht.

Më pas, përsëri tentativa kuqezi, por pa shumë ide të qarta dhe vetëm me Kolajn, Muçollin apo Brojën që mundoheshin të driblonin këdo që u dilte përpara për të gjetur hapësira për gjuajte në portë, por pa sukses.

E njëjta tablo edhe në pjesën e dytë, pot këtë radhë munguan edhe gjuajtjet pasi austriakët u tërhoqën në mbrojtje. Më pas, gabimet në mbrojtje filluan të përsëritën dhe nuk vonuan dy gola të tjerë të austriakëve duke çuar në 4-0 rezultatin e kësaj sfide dhe në 4 numrin e ndeshjeve pa fitore të kuqezinjve që kanë grumbulluar vetëm 2 pikë në këto eliminatore. /vipsport.al/

Shqipëria U21-Austri U21 0-4
6′ Raguz, 9′, 73′ Lovric, 72′ Baumgartner

Shqipëria U21: Selmani, Ndrecka, Maloku (74′ Pellumbi), Bajrami, Shehu (46′ Zejnullai), Mersinaj, Mucolli, Mala (62′ Vrioni), Kolaj (70′ Sahiti), Broja, Ademi (46′ Xhixha).
Trajner: Alban Bushi

Austria U-21: Ehman, Friedl, Danso (80′ Lukacevic), Maliçsek, Vober, Lovriç, Demaku (88′ P. Shmid), Arase (69′ Shmid), Baumgartner, Meister (80′ Halper), Raguz (88′ Myler).
Trajner: Verner Gregoritsh

KV: Mala, Mucolli / Danso, Demaku

Minutë pas minute:

90’+2’ Mbyllet ndeshja me suksesin 4-0 të Austrisë.
90’ Jepen 2 minuta shtesë.
90′ Xhixha provon nga jashtë zonës, topi kalon mbi traversë.
84’ Vrioni mundohet që të gjuajë nga distanca, sfera bllokohet nga mbrojtja vendase e më pas tentativa e Xhixhës përfundon në krahët e portierit.
80’ Tashmë ndeshja është e mbyllur plotësisht dhe austriakët shfrytëzojnë minutat e mbetura për të aktivizuar futbollistë të tjerë.
73’ Nuk vonon as goli i katërt me Lovric, pasi një gafë e kuqezinjve i jep mundësinë Austrisë të sulmojë me shumë futbollistë e të gjejë rrjetën.

72’ Vjen goli i tretë i Austrisë. Pas një kontrolli të gabuar të Bajramajt, Baumgartner lëshon një predhë në hyrje të zonës dhe 3-0.

70’ Goditje dënimi ballore e austriakëve, topi në zonë kontrollohet nga Selmani i vëmendshëm.
64’ Baumgartner shfaqet përsëri para Selmanit por gardiani kuqezi është vendimtar në daljen e tij duke evituar një gol të sigurt.
62’ Vrioni në fushën e lojës në vend të mesfushorit të Partizanit.
61’ Esat Mala dëmtohet pas një faulli dhe kërkon vëmendjen e stafit mjekësor.
58’ Dominojnë në lojën e tyre kuqezinjtë, me Austrinë e tërhequr në administrim të rezultatit.
53’ Goditje dënimi nga e djathta e sulmit e Shqipërisë që nuk shfrytëzohet mirë nga kuqezinjtë. Muçolli pason për Malën i cili nga distanca gjuan, por sfera kalon mbi traversë.
49’ Fillim i vrullshëm i përfaqësueses shqiptare e cila mundohet të nisë disa harkime radhazi në zonë por pa gjetur hapësirën për të gjuajtur në portë nga sulmuesit.
46’ Fillon ndeshja me 2 zëvendësime për kuqezinjtë. Shehu dhe Ademi janë jashtë, Zejnullai dhe Xhixha luajnë në vendin e tyre në pjesën e dytë.
45’+3’ Mbyllet 2-0 për Austrinë pjesa e parë e ndeshjes.
45’+2’ Arase nga e djathta merr një pasim interesant dhe lëshon një diagonalet të fortë, sfera përfundon jashtë katërkëndorit duke kaluar gjithë pasqyrën e portës fatmirësisht pa u devijuar nga askush.
45’ Jepen 3 minuta shtesë.
40’ Ademi provon të gjejë golin me një gjuajtje nga jashtë zonës, por ka shënjestrën e gabuar dhe fluturon sferën shumë lart mbi tra.
38’ Meister në të majtën mundohet të dërgojë topin në rrjetë pasi e sheh veten të lirë në zonë, por goditja e tij kalon mbi traversën e portës së Selmanit.
35’ Baumgarnter në krahun e djathtë shpërthen përsëri dhe hyn në zonë ku gjuan me forcë, por Selmani shpëton portën duke devijuar sferën mbi traversë.

26′ Muçolli provon nga jashtë zonës, ndal portieri i Austrisë pa problem
24′ Austria pranë golit të tretë, Selmani shpëton portën
20′
Kolaj lëviz mirë në mesfushë, por ndalet në mënyrë të parregullt nga Danso që ndëshkohet me karton të verdhë
17′
Muçolli provon në hyrje të zonës por ndalet nga portieri austriak
16′ Broja depërton në zonë por nuk është i saktë në fund
8′ Austria shënon edhe golin e dytë brenda pak minutash, e trullosur mbrojtja shqiptare

6′ Goool! Austria shënon falë numrit 9 Raguz

3′ E nisin mirë kuqezinjtë por në dy raste tregohen të vëmendshëm austriakët në mbrojtje
1′ 
Starton ndeshja Shqipëri U21- Austri U21