Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Festimi më i veçantë në Superiore, Kallaku kundërshton shokët dhe kënaq… tifozerinë

Teuta arriti të merrte një fitore mjaft të rëndësishme, duke mundur me rezultatin e ngushtë 1-0 Kukësin. I aktivizuar nga stoli, vendimtar ishte Sherif Kallaku i cili arriti të konvertonte në gol një penallti të fituar nga Hoxha kur takimi po i afrohej fundit.

Kapiteni i Shpresave ka pasur një dedikim shumë të veçantë për golin dhe ka hequr fanellën për t’ia dhuruar tifozerisë. Fillimisht, ai është ndalur nga shokët e skuadrës të cilët në zonë, nuk kanë preferuar që Kallaku të heqë fanellën ndërkohë që Kallaku e ka çuar deri në fund festën.

Ai i ka dhënë fanellën një tifozi dhe më pas ka shkuar drejt pankinës për të marrë një fanellë tjetër teksa është ndëshkuar edhe me karton të verdhë. Në prononcim pas ndeshjes, Kallaku e kishte edhe arsyetimin për kartonin ku u shpreh: “Unë nuk e kam problem. Jam futbollist i qetë në fushë dhe nuk e kam pasur problem deri më tani marrjen e kartonëve”, u shpreh Kallaku. /Erjon Allaraj-VipSport.al/