Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Berisha mund Strakoshën dhe “VAR”-in me përmbysje, Dermaku mbetet sërish në stol

Janë luajtur sot disa nga ndeshjet e javës së tretë të kampionatit italian, aty ku spikat humbja e Lacios përballë SPAL-it, aty ku Berisha dhe Strakosha e nisën takimin si titullarë. Ishte pikërisht Berisha, ai që pësoi golin e parë nga Imobile pas një penalltie të akorduar me “VAR”.

Ndërkohë, skuadra e SPAL nuk u dorëzua dhe në pjesën e dytë arriti të shënonte golin e barazimit pas një sigurie të mbrojtësve vendas që nuk arritën të largonin duke bërë një rrëmujë në zonë. Kur dukej se gjithçka po përfundonte barazim, SPAL-i ka realizuar edhe golin e dytë aty ku Strakosha është gënjyer nga një goditje e bllokuar dhe më pas, ka ardhur goli me portën e boshatisur.

Ndërkohë, Parma e Dermakut është mundur në shtëpi nga Kaljari me rezultatin 1-3, ndeshje të në cilën mbrojtësi shqiptar qëndroi në stol duke mos u aktivizuar asnjë minutë. Fitore të “çmendur” ka marrë edhe Bolonja me përmbysje ndaj Breshias, ku pavarësisht se e shihte veten në disavantazh 3-1, ka fituar 3-4. /Erjon Allaraj-VipSport.al/

U luajtën:

SPAL-Lacio 2-1
Shënues: 63’Petanja, 90+2’Kurtiç/ 17’(p)Imobile

Breshia-Bolonja 3-4
Shënues: 10’,19’Donaruma, 42’Kistana/ 36’Bani, 56’Palasio, 60’Densuil, 80’Orsolini

Parma-Kaljari 1-3
Shënues: 58’Barilla/ 23’,39’Çepiteli, 77’Simeone