Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / Aksioni model i golit i shqiptarëve nuk mjaftoi, Malaga ndalet ne barazim

Keidii Bare dhe Armando Sadiku kanë dhuruar një tjetër ndeshje shumë të mirë me skuadrën e Malagas, por përsëri kanë dalë me vetëm një pikë nga fusha e lojës përballë Rajo Vajekanos, në një ndeshje që duhej ta kishin fituar.

Të dy futbollistët ishin titullarë në këtë duel dhe ndihmuan ekipin që të kalonte në avantazh me një aksion goli model që kaloi nga këmbët e tyre. Që në minutën e 7, Bare fitoi topin në mesfushë nga e majta dhe e nisi përpara, me sferën që mbërriti te Sadiku. Ai kuptoi lëvizjen e mesfushorëve dhe e nisi topin te Adrian i cili më pas e dërgoi në shtyllën e dytë për Cifuentes i cili e shtyu në rrjetën e boshatisur, një aksion model për një gol që u mendua se do t’i hapte rrugë goleadës së Malagas.

Por nuk ndodhi ashtu, edhe pse skuadra krijoi raste e vetë Sadiku shpërdori dy mundësi para portës. Rajo barazoi në pjesën e dytë dhe ia bëri çdo gjë të vështirë më pas skuadrës vendase. Sadiku, një nga më të mirët në fushë, u zëvendësua në minutën e 83-të i lodhur pasi nuk kishte ndalur së vrapuari, ndërsa mori edhe një karton të verdhë për një ndërhyje të ashpër në sulm, kurse Bare luajti deri në fund në takimin që mbyll 1-1.

Ai që i është gëzuar fitores së parë si titullar ishte Ivan Balliu, i cili me Almerian triumfoi 3-1 përballë Zhirona dhe tani sheh skuadrën e tij të kryesojë renditjen e La Liga 2 me 16 pikë, kurse Malaga mbetet shumë larg me vetëm 6 të tilla. /vipsport.al/