Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Vazhdon rekordi i Kosovës, askush si “Dardanët” prej 15 ndeshjesh

Fitorja e sotme e Kosovës ndaj Republikës Çeke jo vetëm ka konfirmuar skuadrën e drejtuar nga Bernard Shaland si pretendente për kualifikimin në Euro 2020, por edhe vazhdon një ecuri mbresëlënëse të kësaj përfaqësueseje nën drejtimin e teknikut zviceran i cili nuk njeh ende shijen e humbjes.

Që nga tetori i vitit 2017 e deri më sot, Kosova ka regjistruar 15 ndeshje pa humbje radhazi, si askush ën kontinent, e shkëputur nga të gjithë ndjekësit e saj në arenën ndërkombëtare. Një seri e cila bëhet shumë e veçantë pasi në të regjistrohen vetëm 6 barazime ndërsa numri i fitoreve është 9.

Të pakta janë skuadrat të cilët mund t’u afrohen këtyre shifrave në kontinentin tonë. Pas Kosovës në listë janë Portugalia dhe Danimarka që kanë nga 10 rezultate pozitive radhazi, pastaj më tej në listë janë Spanja dhe Belgjika me nga 5 ndeshje të tilla. /vipsport.al/