Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Turneu i U15 në Shqipëri / Kosova jep spektakël, kuqezinjtë mposhten nga Estonia

Turneu i UEFA-s që po zhvillohet në Shqipëri me përfaqësueset U15, nuk ka filluar mbarë për kuqezinjtë, të cilët janë mposhtur në sfidën e tyre të parë. Skuadra e drejtuar nga Armand Dama, debutonte sot në Kamëz përballë Estonisë, në një duel që e ka dominuar por që e ka mbyllur keq.

Pasi ka shënuar e para dhe ka krijuar disa raste për shënim, Shqipëria ka pësuar gol me kundërsulm në minutat e fundit, duke bërë që 80 minutat, kohëzgjatja e ndeshjeve për këtë grupmoshë, të mbyllshin në barazim 1-1. Për të shpallur fituesin u deshën gjuajtjet e penalltive dhe atyre Estonia u tregua më e saktë duke fituar 5-4.

Ndërkohë në ndeshjen tjetër në grup, Kosova mundi pa shumë probleme Taxhikistanin, një risi në turnetë e UEFA-s e cila po mundohet të ndihmojë nëpërmjet këtyre aktiviteteve edhe vendet në zhvillim në Azi apo pjesë të tjera të globit. Dominimi i ekipit kosovar ishte i dukshëm dhe sfida u mbyll me shifrat 8-0 për të.

Takimi i radhës i kuqezinjve të vegjël do të jetë ndaj Taxhikistanit, para se të mbyllin turneun me ndeshjen kundër Kosovës. /vipsport.al/