Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Trajneri i Vllaznisë për femra nuk e humbet besimin: Pa fat, në Danimarkë nuk shkojmë të dorëzuar

Vllaznia e femrave u mund minimalisht nga Fotuna në “Loro Boriçi” me rezultatin 0-1, aty ku ndeshjen e vendosi një penallti në pjesën e dytë të takimit. Vllaznia kishte mundësi për të barazuar por nuk arriti, ndërkohë që në një prononcim për “RTSH Sport”, trajneri i skuadrës shkodrane Nikolin Leka u shpreh se i penalizoi mungesa e fatit, ndërkohë që ka besim për ndeshjen e kthimit.

“Ne e përgatitëm ndeshjen por e dinim kundërshtarin që kishim përballë. Fati nuk ishte me ne pasi nga një penallti pësuam por nuk ke çfarë i bën fatit. Kishim mundësi por duhet pranuar fati. Nuk jemi të dorëzuar por me rezultatin 1-1 është më ndryshe. Kur nuk shënon pëson dhe kemi këtë fat të keq këtë radhë.

Duke parë kundërshtarin përballë dhe humbjen, është e vështirë por nuk dorëzohemi. Do të shohim pikat e dobëta dhe mendojmë ndryshe. Nuk shkojmë të dorëzuar dhe ia lëmë fushës së lojës. Duhet të kishim sot më shumë besim por emocionet janë pasi është hera e parë që luajmë këtu. Kjo na pengoi pasi duhej mbajtur më shumë topi në këmbë”, tha Leka. /Erjon Allaraj-VipSport.al/