Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Trajneri i Islandës: Nuk ishim mjaftueshëm të mirë, goli i katërt vulosi ndeshjen

Trajneri i Islandës Erik Hamren, në deklaratën pas ndeshjes është shprehur se ekipi i tij nuk ishte mjaftueshëm i mirë ndërsa ishte i zhgënjuer me paraqitjen në pjesën e parë. Sakaq, Hamren shtoi se goli i katërt e vulosi takimin, por theksoi se të tijtë nuk luajtën si skuadër.

“ Fillimisht jam i zhgënjyer me mënyrën si e ndëtuam lojën. Ishim shumë dobët në pjesën e parë dhe në pushim isha i nxehur. Në pjesën e dytë ndryshuam dhe ishim shumë më mirë, duke arritur ta barazonim dy herë ndeshjen. Luajtëm mirë pas këtij momenti por ishim të pafat me Shqipërinë.

Më pas loja u hap shumë dhe goli i katërt përfundoi gjithçka. Shpresoja për më shumë, jam i kënaqur me pjesën e dytë, por nuk ishim mjaftueshëm të mirë. Nuk funksionuam si skuadër”, u shpreh Hamren.

/Egi Çabeli-VipSport.al/