Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Tragjike/ Njoftoi për mesazhin e fundit pak kohë më parë, ndërron jetë ish-mesfushori i Holandës (Video)

Bota e futbollit ka marrë sot një lajm të trishtë duke qenë se ka ndërruar jetë ish-mesfushori i kombëtares holandeze, Fernando Riksen. Ai vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë nervore, sëmundje të cilën e kishte zbuluar që në vitin 2013 por pa arritur që ta fitojë këtë luftë, më të rëndësishmen.

Riksen ka ndërruar jetë ditën e sotme në spitalin “St. Andreës” në moshën 43-vjeçare duke lënë një boshllëk në futbollin holandez dhe jo vetëm. Ai ka arritur të fitojë trofe të rëndësishme me Rejnxhërsin si edhe me Zenitin, ku kujtojmë edhe Kupën UEFA dhe Superkupën e Europës në vitin 2008, duke fituar në finale ndaj Mançester Junajtidit.

Në muajin qershor, Riksen kishte dhënë edhe një mesazh prekës dhe në një farë mënyre një mesazh të fundit. Ai ishte i bindur se nuk do të mbijetonte në këtë luftë dhe kërkonte kujtimin e tij të fundit. “Përshëndetje, kam një natë speciale në datën 28 qershor. Ka nisur të vështirësohet gjithçka për mua dhe mund të jetë mbrëmja ime e fundit. Ejani dhe bëjeni një natë për t’u kujtuar. Shpresoj t’iu shoh së shpejti”, shprehej Riksen në qershorin e këtij viti. /Erjon Allaraj-VipSport.al/