Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Tifozja u vetëdogj pasi shkoi në stadium, FIFA reagon për ligjin që ndalon femrat

Pak ditë më parë, një lajm i trishtë erdhi nga Irani, aty ku një tifoze futbolli kishte vendosur të shkonte në stadium për të ndjekur ndeshjen mes Esteghalit dhe Persepolisit. Pak ditë më vonë, kjo tifoze u vetëdogj duke u bërë shembull dhe zëri i shumë femrave të tjera që duan të shkojnë por që nuk i lejon ligji.

Kjo ka bërë që në Iran të shpërthejnë reagimet e shumta dhe jo vetëm, duke qenë se edhe institucioni më i lartë i futbollit në botë, ka reaguar. Xhani Infantino, presidenti i FIFA-s u shpreh se ligji që ndalon femrat është një ligj i papranueshëm dhe që ka nevojë urgjente për t’u rishikuar.

“Shpresoj që Federata dhe autoritetet iraniane të dëgjojnë kërkesën tonë të përsëritur në mënyrë të vazhdueshme dhe t’i japë fund kësaj situate të papranueshme. I kam kontaktuar disa herë dhe kemi një delegacion anëtarësh të FIFA-s në Iran dhe mezi po pres që të marrim ndonjë lajm të mirë nga Irani. Qëndrimi ynë është i qartë dhe femrat duhet që të pranohen në stadium. E dimë se këto hapa duhet të merren që gjërat të shkojnë në mënyrë të sigurt, por shpresojmë të bëhet mirë”, u shpreh Infantino. /Erjon Allaraj-VipSport.al/