Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

“The Sun”, speciale për Florian Markun: Boksieri më popullor për të cilin nuk keni dëgjuar ndonjëherë

Florian Marku mund të jetë një emër shumë i njohur për tifozët shqiptarë, por për publikun e gjerë në Angli, ku ai po jeton e bokson së fundmi, mbetet një enigmë. Për këtë arsye, edhe gazeta e njohur britanike “The Sun” i ka kushtuar një speciale 26-vjeçarit shqiptar i cili këtë të premte zbret përsëri në ring në Londër.

“Florian Marku mund të jetë boksieri më popullor për të cilin nuk keni dëgjuar ndonjëherë”, shkruan e përditshmja britanike për shqiptarin, duke shpjeguar se me vetëm 3 duele në  Angli, Marku ka arritur të fitojë popullaritet dhe të mbushë sallat në Londër. Në korrik, ndeshja e tij u ndoq edhe nga Xherdan Shaqiri në sallë, ndërsa ai ka një miqësi me Shkodran Mustafin e Granit Xhakën me të cilët takohet shpesh.

“Për tifozët në Mbretërinë e Bashkuar unë jam një emër i ri dhe i panjohur, por në Shqiëpri, Greqi, Austri dhe gjithë Europën, kam shumë fansa pasi kam pasur mbi 100 ndeshje në kikboks dhe MMA, kam fituar 3 tituj botërorë dhe kam qenë për 10 vite i pamposhtur.

Kam shitur 800 bileta për evenimentin në sallën O2 në korrik, por vetëm 20 prej tyre ishin miq dhe familjarë, pjesa tjetër janë të panjohur. Shaqiri është një mik i imi, ai ishte në sallë. Gjëja e mirë e ne shqiptarëve është se mbetemi në kontakt me njëri-tjetrin në çdo vend të botës. Granit Xhaka dhe Shkodran Mustafi janë miq të mirë dhe në varësi të axhendës që kanë, do të jenë në ndeshje”, shpjegoi vetë boksieri shqiptar.

Marku bokson këtë fundjavë ndaj çekut Miroslav Serban, një emër me shumë eksperiencë. “Kundërshtari im është një luftëtar i mirë. Nuk dua të rregulloj CV-në me ndeshje të lehta. Kishim një listë të gjatë me kundërshtarë por askush nuk dëshironte të luftonte me mua. Nëse jam i mirë, do ta tregoj këtë, përndryshe do të shkoj në shtëpi e bëj diçka tjetër. Shqipëria nuk ka pasur kurrë kampionë bote, besoj se ai do të jem unë”, tha Marku i cili në karrierën e tij në boksin profesionist deri tani ka 4 fitore. /vipsport.al/