Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Tërbuni-Teuta luhet në Kamzë, durrsakët me rezervat

Teuta ka zbritur në fushën e stërvitjes dhe skuadra durrsake do t’i përqendrojë përgatitjet në dy “frontet”, Kupën e Shqipërisë, të cilën e luan në mesjavë si dhe kampionatin, në fundjavë kur do të luajë me Skënderbeun për kampionat.

Durrsakët kanë vuajtur shumë mungesën e Sherif Kallakut, çka u pa qartë edhe ndaj Vllaznisë, ndonëse durrsakët prodhuan raste dhe iu afruan shumë golit. Trajneri Blendi Shkëmbi ka si synim që të fitojë Kupën e Shqipërisë, ndërsa në kampionat durrsakët synojnë pse jo edhe titullin këtë sezon.

Durrsakët e luajnë ndeshjen e parë me Tërbunin e cila luhet në qendrën stërvitore në Kamzë, ndaj edhe pritet që në këtë sfidë trajneri Shkëmbi t’u japë më shumë hapësirë atyre lojtarëve që nuk janë aktivizuar por edhe të rinjve që janë pjesë e 25-shes që janë federuar.

Ndërsa në kampionat, me Skënderbeun ka tjetër “melodi”, pasi durrsakët do të synojnë 3 pikët. Në këtë sfidë, Shkëmbi do ta ketë skuadrën më të plotë se herët e tjera.

E.S./Vipsport.al/