Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Talenti që po zëvendëson Mesin gati për hapin e radhës, natyralizohet adoleshenti i Barcelonës

Barcelona ka fituar një futbollist të ri shumë të talentuar dhe bëhet fjalë për Ansu Fatin, 16-vjeçari i cili po arrin të shkëlqejë me fanellën e katalanasve. Pak ditë më parë ai debutoi megjithëse vetëm 16 vjeç, madje duke shënuar edhe gola.

Cilësitë e tij kanë bërë që në Europë të flasin të gjithë për të ndërkohë që ka rënë në radarët e Federatës spanjolle. Këta të fundit kanë nisur nga puna për të natyralizuar talentin dhe për ta grumbulluar me ekipin kombëtar të Spanjës.

Pak ditë më parë, Federata kërkoi nga shteti që të përshpejtohet procesi i dhënies së pasaportës. Pas pak ditësh, duhet dorëzuar në FIFA lista me futbollistët e rinj dhe Ansu Fati që e mori së fundmi pasaportën, është afrimi më i ri. /Erjon Allaraj-VipSport.al/