Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Sot është bomberi i Kosovës, por në të kaluarën Muriqi mund të luante për një tjetër Kombëtare

Vedat Muriqi po kalon një periudhë të artë në karrierë, teksa sulmuesi është transferuar te gjigandët e Fenerbahçes. Kanë mjaftuar pak ndeshje me skuadrën e re për të treguar se investimi dhe besimi nga drejtuesit e klubit turk ia vlejti. Ndërkohë, forma e tij po reflektohet edhe në përfaqësuesen e Kosovës, teksa në dy ndeshjet e fundit realizoi dy gola por nuk harroi edhe të asistonte për shokët e skuadrës.

Ndërkaq, një lajm të bujshëm për sulmuesin ka zbuluar njeriu i cili ishte i pari që i besoi 25-vjeçarit. Bëhet fjalë për ish-presidentin e klubit të ligës së dytë, Giresunspor, Temel Bozbag. Bozbag e transferoi në atë kohë 20-vjeçarin Muriqi nga Kategoria Superiore, ku aktivizohej me Teutën. “I jam lutur që të luajë për kombëtaren tonë.

“Kam folur me të gjithë, por nuk më kanë kthyer përgjigje. Muriqi e kishte pasaportën turke. Unë nuk i njoh shumë detajet sesi punohet te kombëtarja. Jam mahnitur me të. Në atë kohë e ka ndjekur edhe trajneri i Turqisë U21, Abdullah Erxhan. E pa një ndeshje dhe e pëlqeu. Por, sulmuesi u shpreh se procedurat kishin probleme dhe nuk po zgjidheshin, ndaj pranoi ftesën e Kosovë”, u shpreh Bozbag.

/Egi Çabeli-VipSport.al/