Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Skandal! Grezdën e tradhtojnë nervat në Skoci, pështyn kundërshtarin dhe pret dënimin

Eros Grezda po kalon një nga momentet më të vështira në karrierën e tij duke qenë se gjërat nuk po i ecin mirë në Skoci. Futbollisti i kombëtares është bërë së fundmi protagonist për keq në kampionatin skocez, aty ku aktivizohet me skuadrën e të rinjve të Rejnxhërsit.

Në ndeshjen përballë Balimenas, Grezda ishte titullar dhe luajti deri në 10 minutat e fundit, ndërkohë që ka krijuar edhe një situatë aspak të këndshme. Në pjesën e dytë të takimit, Grezda ka pështyrë në fytyrë kundërshtarin e tij, gjë e cila ka sjellë jo pak reagime në fushë, si edhe jashtë saj. Zëdhënësi për shtyp i Rejnxhërsit, u shpreh se do të hetohet e gjithë situata dhe më pas do të merret një vendim për sulmuesin shqiptar i cili me shumë gjasa do të dënohet për veprimin e bërë.

Sakaq, në përfundim të ndeshjes, Grezda e ka vazhduar sërish inatin e tij duke mos pranuar që t’i japë dorën kundërshtarit. Ai që ka qetësuar disi situatën dhe ka treguar vlerat e tij, ka qenë kapiteni i të rinjve të Rejnxhërsit, Greg Doçerti i cili ka shkuar në drejtim të dhomave të zhveshjes së kundërshtarit. Ai iu ka kërkuar falje futbollistëve kundërshtarë për veprimin e bërë nga Grezda dhe më pas është rikthyer në dhomën e tij. /Erjon Allaraj-VipSport.al/