Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Shqipëria “merr në qafë” Islandën, përmirësohet Turqia dhe bien dy kundërshtarët e radhës

Renditja e FIFA-s u publikua ditën e sotme dhe të shumta ishin skuadrat të cilat kanë ndryshuar pozicion në këtë klasifikim. Shqipëria nuk ka lëvizur nga vendi pasi u mund nga Franca dhe mundi Islandën, por kjo ndeshje ka pasur jo pak ndikim.

Nga humbja në Elbasan, e ka pësuar rëndë Islanda e cila ka humbur 5 vende në klasifikimin e përgjithshëm, duke u renditur tashmë në vendin e 41. Ndërkohë, një vend ka fituar Turqia, skuadra me të cilën do të përballet Shqipëria pas pak javësh dhe e sheh veten në vendin e 36 në klasifikimin e përgjithshëm.

Dy kundërshtarët më të lehtë në grupin tonë, mbeten Andorra dhe Moldavia, ku të dyja skuadrat kanë humbur pozicione në klasifikim. Andorra renditet në vendin e 139 dhe ka humbur 3 pozicione në krahasim me muajin e shkuar, ndërsa Moldavia renditet në vendin e 172 dhe ka humbur 1 pozicion. Franca që është edhe favoritja kryesore për të fituar Europianin, ka fituar një pozicion duke u renditur në vendin e dytë në klasifikimin e përgjithshëm. /Erjon Allaraj-VipSport.al/