Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Shqipëria e bën ‘sefte’, kuqezinjtë asnjëherë më parë 4 gola në ndeshje zyrtare

Në mbrëmjen e djeshme, Shqipëria mori një fitore tejet të rëndësishme përballë Islandës me rezultatin 4-2. Një sukses, i cili ende le të hapur një mundësi për t’u kualifikuar edhe pse nuk do të jetë aspak e lehtë për të përsëritur suksesin e vitit 2016. Ndërkohë, kuqezinjtë në sfidën e mbrëmshme ndaj Vikingëve kanë arritur të shënojnë për herë të parë katër gola në një ndeshje zyrtare.

Shqipëria pavarësisht lojtarëve dhe kualiteteve që ka pasur në të kaluarën, asnjëherë nuk ia kishte dalë të shënonte kaq shumë në një ndeshje zyrtare kualifikuese, qoftë për europian apo botëror. Në këtë formë, edhe ky ishte një tjetër aspekt pozitiv.

Ndërkohë, në ndeshje miqësore, goleadat nuk mungojnë teksa ndër më të spikaturat është ajo me Qipron në vitin 2009. Në atë kohë, Shqipëria fitoi me rezultatin 6-1, ndërsa shënonte dy gola Ervin Skela, më pas Bogdani, Klodian Duro, Ansi Agolli dhe mbyllte llogaritë Emiliano Vila.

/Egi Çabeli-VipSport.al/