Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Shkëmbi: Dua që ekipi im të luaj si Skënderbeu i viteve më të mira

Në konferencën për shtyp para ndeshjes së nesërme ndaj Skënderbeut në transfertë, tekniku i Teutës Bledi Shkëmbi, është shprehur se ambienti në Korçë të lejon të luash bukur. Ndër të tjera tekniku theksoi se ekipi ka gjendjen e duhur, dhe shpreson se fakti që e njeh kundërshtarin ta ndihmoj skuadrën e tij.

“Mendoj që gjendja është e duhur, në kupë u aktivizuan më shumë lojtarët që nuk kanë pasur minuta, shpresoj që nesër të japim maksimumin. Fakti që e njoh kundërshtarin, shpresoj që ta ndihmoj skuadrën time, por nuk është njëjta gjë si në të kaluarën kur kam qenë në Korçë.

Dua që ekipi im të luaj ashtu si Skënderbeut i viteve në të mira, patjetër duhet loja e bukur për të fituar. Fusha dhe ambienti në Korçë të lejojnë të luash mirë. Ka shumë ekipe që kanë bërë merkato të mirë, Tirana Kukësi, Skënderbeu dhe Bylisi po bën mirë. Mendoj se në tërësi do të jetë një kampionat i fortë.