Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Shehi analizon ndryshimet: Formacion fitues, ja dallimi ynë me ekipin e sotëm!

Ish-portieri i kuqezinjve pak vite më parë, Orges Shehi para ndeshjes me Islandën për mikrofonin e sotëm ka pohuar: “Sigurisht që është ndeshje e rëndësishme në këtë fazë ku jemi duke parë edhe kundërshtarin me kë luajmë. Kjo është një ndeshje ku skuadra do të bëj mirë dhe do të marrë rezultat pozitiv, ndonëse vijnë nga një ndeshje vështirë dhe humbje”.

Ndryshimet
“Ka disa ndryshime, me Lenjanin që është rikthyer në të majtë, me Memushajn që është në qendër apo me skemën me dy sulmues, që tregon se trajneri do ta fitojë ndeshjen dhe ka hedhur në fushë një formacion vërtetë të etur për të fituar”, – tha Shehi ndër të tjera.

Nostalgjia
Ndonëse tashmë në rolin e specialistit pas eksperiencës së parë si trajner me Skënderbeun, Orges Shehi analizon situatën dhe krahason këtë periudhë të kuqezinjve, me atë të pak viteve më parë kur ishte pjesë e përfaqësueses që shkoi në Europian. “Kishim një grup me 30 lojtarë por te ne mbizotëronte harmonia dhe dëshira për të dhënë më të mirën. Ishim shumë kompakt dhe kishim raporte shumë të mira me njëri-tjetrin. Kemi ndërrim brezash dhe djemtë e rinj meritojnë vëmendje. Ata duhet që të japin më të mirën për veten e tyre dhe fanellën kuqezi”, – tha Shehi në fund të prononcimit.
E.S./Vipsport.al/