Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Rrogat e shqiptarëve në Serinë A / Hysaj më i paguari, çudit Gjimshiti. Kumbulla si në Superiore

Elseid Hysaj vazhdon të jetë futbollisti më paguar shqiptar në Serinë A. E përditshmja italiane “La Gazzetta Dello Sport” ka publikuar sot të gjitha rrogat neto që përfitojnë futbollistët në klubet e elitës dhe rezulton përsëri se kapiteni i përfaqësueses në ndeshjen e sotme ndaj Islandës, është ai më i paguari mes shqiptarëve që përfaqësojnë fanellën kuqezi, apo edhe shtete të tjera në arenën ndërkombëtare

Hysaj përfiton aktualisht, 1,6 milionë euro neto në vit, duke qenë gjithsesi futbollisti i 12 në i paguar në klubin italian. Pas tij, mes atyre që veshin fanellën kuqezi, është Thomas Strakosha, me 1,2 milionë euro neto në vit, një përmirësim i ndjeshëm vit pas viti, pasi tre edicione më parë e kishte nisur me 100 mijë euro.

Një rrogë prej 1 milion eurosh është ajo që përfiton Berisha te SPAL, ndërsa duket e çuditshme se si Gjimshiti mbetet ende me një pagë modeste te Atalanta, vetëm 400 mijë euro, edhe pse është titullar i paprekshëm dhe po bëhet gati të luajë në Ligën e Kampioneve.

Për pjesën tjetër ka rroga edhe më të ulëta, me Ndoj, Dermakun e Kumbullën që përfitojnë shifra shumë më modeste. Marash Kumbulla, i cili po luan titullar te Verona, është ndër lojtarët më pak të paguar të Serisë A, me vetëm 50 mijë euro neto në vit, shifra të cilat aktualisht i gjen në Kategorinë Superiore.

Sa u përket lojtarëve të Kosovës, Valon Berisha komandon me një rrogë prej 1,3 milionë eurosh te skuadra e Lacios. /vipsport.al/